RALD

تغییر مفاهیم لغات متون مقدس، مصطفی ملکیان

متن حاضر صورت مکتوب پاسخ‌های استاد مصطفی ملکیان به پرسش‌های منتقدان است‎؛ … اصلا خود علم اصول فقه سرشار است از پیش‌فرض‌های اصولیان که این …. ولی من و شما که لغت عرب را می‌فهمیم می‌دانیم که مرابطه به معنای پیوند برقرار کردن نیست. ….. شده‌اند، ولی در کتاب مقدس ما هیچ تحریف و تغییری راه پیدا نکرده است؟

متن حاضر صورت مکتوب پاسخ‌های مصطفی ملکیان به پرسش‌های حجت‌ …. این نظریه اگر بخواهد در باب همه‌ی الفاظ و مفاهیم صدق بکند، آن وقت باید همه‌ی کتاب‌های لغت بعد از نظریه ….. یعنی طب جالینوسی و بقراطی که ربطی به کتاب مقدس نداشت، سخن از …. گلویمان پایین رفت، نانش تبدیل به جسم عیسی و شرابش هم تبدیل به …

در این مجموعه شما می توانید به سخنرانی ها و آموزه های استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و روشنفکر … اهمیت توجه به تصورات لغوی در تفسیر متون مقدس. صحبت های استاد ملکیان در باره ی تورات در لغت در این پادکست استاد درباره ی معانی مختلف … گذر زمان صحبت می کنند و می رسند به قرآن که آیا معانی چیز هایی که در قرآن آمده تغییر پذیر ا .

حقیقت جویی در میان متون مقدس ادیان استاد … یعنی برخی ایات گوهر هستند و مفاهیم بنیادی دارند و برخی یا صدف و پوسته … و اگر ما در مواجهه با متن مقدس به یکی از اقسام تبدیل نشویم مشخص می شود که …. لغت نامه روانشناسی (6) محمد حسین ارشدی بیدگلی (13) مصطفی ملکیان (25) …

مصطفی ملکیان: در قلمرو عرفان اسلامی، اول سخنی که باید بگویم اینکه من … نه وفا کرده به متون مقدس دینی و مذهبی که لااقل مؤمنان را راضی کند و نه وفا کرده به … دل نبندید به تغییراتی که امروزه از آن تعبیر می‌کنند به تغییرات نهادینه و …. علمی، اصول تفسیری را زیر پا می‌گذارد و هم به لحاظ اخلاقی به قرآن و روایات نبوی خیانت می‌کند.

در پایان از آنجا که اصول و چهارچوب اصلی نظریه عقلانیت و معنویت در مقاله ای به … 1ـ اصل مطلبی که آقای ملکيان می‌گويد مبنی بر اينکه «کلمات و لغات قرآن را بايد بر معانی و مفاهيم زمان …. ✍عنوان دغدغه های استاد مصطفی ملکیان به عنوان فلسفه اسلامی و نقد انها … به عبارت دیگر روش درست تفسیر هر متنی اعم از متن های مقدس ، غیر مقدس، …

مصطفی ملکیان، فیلسوف و روشنفکر ایرانی ؛. بخش عمده پژوهش …. سه – یک مشکل جدی سومی هم که برای ادیان وجود دارد مسئله وثاقت تاریخی متون مقدس ادیان و مذاهب است.

شفقنا – در اردیبهشت ماه ۹۳ گفتگویی به همت و حضور مصطفی ملکیان با …. ابتدا برداشت خودم از تعریف شما از عقلانیّت را مطرح می‌کنم و سپس نظر خودم را می‌گویم. ….. دو هدف عمده است: یکی این‌که انسان‌ها را تبدیل به موجوداتی معنوی‌تر کند و دوّم ….. ملکیان: اگر مراد ما از «اسلام یک» متون مقدّس دینی و مذهبی باشد که ما با آن …

ابتدا چهار تعریف از وجود عدم فلسفه اسلامی۱_فلسفه به معنای فلسفه تولید شده … ✍عنوان دغدغه های استاد مصطفی ملکیان به عنوان فلسفه اسلامی و نقد انها … به عبارت دیگر روش درست تفسیر هر متنی اعم از متن های مقدس ، غیر مقدس، عرفانی، …. آنچه از روایات مشابه و کلمات لغت شناسان عرب به دست می آید با تفسیر استاد سازگاری ندارد .

فقهِ شیعه از قلمرو سنتی خود، شرح و تفسیر اصول ایمانی و آداب زندگی دینی … مصطفی ملکیان با طرح عقلانیت و معنویت تلاش کرد تا ضرورت نگاهی معنوی به ….. سنت داد که خود به مانع اساسی برای دستیابی و فهم متن مقدس تبدیل شد.

تا جایی که گفتار حاضر مربوط می شود، مصطفی ملکیان در گفتار …. یعنی برای فهم متن مقدس غیر از دانستن زبان اطلاعات فراوانی چون صرف و نحو و لغت و … با متن مقدس ناسازگار است، ناگزیر سخن خود را به انحاء مختلف تغییر داد.

ملکیان: در مدخلیت داشتن اطلاع از تاریخ فلسفه در فهم فلسفه باید به طور مضاعف تاکید کرد . … امر انتزاعی، در طول تاریخ، وحدت داشته باشد و هیچ گونه تغییری نکند، ولی … قیصری: آیا فلسفه، در مقام تعریف و انتزاع، با آنچه در مقام واقع و تحقق …. موضوعات دینی و مذهبی با ارزیابی متون مقدس بسیار متفاوت بوده است .

صحبت های استاد مصطفی ملکیان در باره ی تطورات لغوی در متون مقدس استاد درباره ی معانی مختلف کلمات صحبت خواهند کرد و در باره ی تغییرات کلمات و جملات در گذر …

هر چند که در منش و نوشته های مصطفی ملکیان، نه اثری از کرامت عارفان می توان یافت ، نه … در نگاه ملکیان نیز پرسش از جوهر و عرض ، حركت و سكون ، ثبات و تغيير ،علّت و ….. نویسنده است و وی برای فرار از تبیین شفاف مفاهیم ،دست به دامان کلمات پیچیده و تر … ديويد كِلسى، مرجعيت متون مقدس را صرفاً و دقيقاً در چارچوب شيوه‏اى قابل فهم …

در ابتدای نشست این روز مصطفی ملکیان به بررسی وضعیت علوم اجتماعی در ….. جدیدی در کلام نمی‌بینند، چون این تغییرات طبیعی و به‌آهستگی انجام شده است. … زیرا، در این صورت، فیلسوف همیشه دچار نوعی خودسانسوری است؛ یعنی نگران متون مقدس قرآن و … نپذیرد، پس اولین اشتباه را شیخ اشراق کرده است که به اصول مشائیان حمله کرد.

‫اﺳﺘﺎد ﻣﺼﻄﻔﯽ ﻣﻠﮑﯿﺎن – ﻣﻌﻨﻮﯾﺖ در ﻧﻬﺞ اﻟﺒﻼﻏﻪ‬ ‫اﻧﺠﻤﻦ اﺣﯿﺎﮔﺮان ﻓﻠﺴﻔﻪ ﻧﻮ‬ ‫ﺳﺨﻨﺮاﻧﯽ ﻧﺨﺴﺖ‬ ‫ﺑﺴﻢاﷲاﻟﺮﺣﻤﻦ اﻟﺮﺣﯿﻢ‬ ‫اﺑﺘﺪا درﺑﺎره ي‬ ….. از ﺛﺒﺎت و ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻓﻌﻞ و ﺳﮑﻮن ﻣﯽ ﺧﻮاﻫﻢ ‫ﺑﺤﺚ ﮐﻨﻢ و از ﺣﺮﮐﺖ و اﻣﺜﺎل ذﻟﮏ‪ .‬‬ ….. در ادﯾﺎن اﺑﺮاﻫﯿﻤﯽ ﻫﻤﺎن ﻃﻮر ﮐﻪ از ﻟﻐﺖ ﻋﺒﺪ و ﻋﺎﺑﺪ و ﻣﻌﺒﻮد و ﻋﺒﺎدت و ﻋﺒﻮدﯾﺖ و‪ .‬ ….. ﮐﻪ در ﻣﺘﻮن ﻣﻘﺪس ‫ﻧﺴﺒﺖ داده ﺷﺪه و ﭼﻪ اﻟﻔﺎظ و ﻣﻔﺎﻫﯿﻤﯽ ﮐﻪ ﻓﯿﻠﺴﻮﻓﺎن ﺑﻪ ﺧﺪا ﻧﺴﺒﺖ ﻣﯽ دﻫﻨﺪ‪ ،‬آن ﻫﺎ ﻫﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻣﻌﺎﻧﯽ‬ ‫ﺣﻘﯿﻘﯽ …

تأكيد بليغى بر علم و علم‏آموزى رفته است، به‌نحوى كه از ويژگى‏هاى مؤمنان شمرده شده است. …. چرا نام مقدس معنويت را روى چنين رويكرد پراگماتيستى گذاشته‏اند؟

آن چه در پی می آید، متن جلسه اول از درس گفتارهای استاد مصطفی ….. یا مثلا برای دانستن معنای جدار در قرآن، کافی است به یک کتاب لغت یا به یک ….. که از ایمان یافتیم برای ایمانی که مثلا در کتاب مقدس به کار رفته است یکی بدانیم.

مصطفی ملکیان در کتاب «حدیث آرزومندی» و در مقاله‌ای با نام «معنویت و آزادی» می‌گوید انسان معنوی … می‌شود گفت نوعی شرح و تفصیل و بیان و تبیین متون مقدس دینی است و در واقع نوعی تفسیر جدید از …. اصول اخلاق نوین جهانی چه باید باشد؟ …. و طبع و خوی بشر چیزی نیست که با فلسفه‌بافی و شعرخوانی ذره‌ای واقعیتش تغییر یابد.

بیشتر متون درسی دارای متن مبدأ غربی، و زبان آموزشی، لاتین بود. … منابع اصلی ای که او از آنها بهره گرفته، آثار نویسندگان باستانی لاتین، کتاب مقدس و سنت عبادی …. مشکل دیگر، مربوط به محتوای فرا طبیعی، به ویژه نقش مفاهیم نو افلاطونی در آن است. ….. ک: یادنامه آیت الله خاتمی، مقاله «خود را بشناس» از استاد مصطفی ملکیان.

۱۱٫ متدین متعقل، علی‌رغم مخالفت‌هایی‌که ممکن است با اصول او صورت …. ۵/۲٫ عقل، مفسرِ متون دینی است، و تحصیل معرفت دینی از رهگذر فهم متون مقدس، تنها به …. آن‌ها برای انسان جدید، قابل فهم و قبول نیست و باید حذف یا تغییر یابند!

برچسب‌ها:, , ,