RALD

منفعت را جز برای خود نخواه!!

ایات 17و18سوره انعام:اگر خدا برای تو زيانى بخواهد، كسى جز او برطرف كننده آن … و براى حل مشكلات و دفع زيان و ضرر و جلب منفعت به معبودهاى ساختگى پناه مى‏ بريد … ممكن است كمترين سوء استفاده ‏اى از قدرت نامحدود خود كند در پايان آيه مى ‏فرمايد:

… كه براى دين، خدا، عقيده و هر جز ديكر قائلى براى خود بيشتر قائل باش، امروز همه جيز … خود را لايق دوستى نمى دانى دشمنى نكن، فقط براى امروز ذره اى از منفعت، آسايش و … و جايكاه خودت را بشناسى، از قضاوت و برداشت ديكران ترسى نخواهى داشت، و خود را …

من شما را به طاعتی برنمی‌انگیزم، جز که خود پیش از شما به گزاردن آن برمی‌خیزم. و شما را از معصیتی باز … از آفرینش او جز شگفتی نتوانی، و در وصف او به رنج درمانی.

منفعت و مصلحت در شعر شاعران: ور به كس رغبت ندارى برگذر زو برحقى كاندرو يك نفع بينى و كدورت صد هزار. انورى ابيوردى … ور كُنى سود خود از رنج‏طلب … چون نخواهى ماند و دير، از خانه و خانى چه سود؟ اوحدى …. زندگى، جز فريفتنِ ما، سوداى ديگرى ندارد.

question_answer منفعت را جز برای خود نخواه!! منفعت را جز برای خود نخواه!! خیر کس را جز خودِ بیخود نخواه!! عاقبت این شد بساطت راضی‌ای؟ : دوستدار هم‌نوعت شو، خود …

تا روی درون کردیم · موسقی آید ز پیش ماهتاب · یک شبی باز آمدش آن ماه‌رو · خالقان را لامکان دیدارها · خنده کردیم و گسسته خاک‌باز · منفعت را جز برای خود نخواه!!

مردم چیزی از امور دینی شان را برای بهبود دنیای خود وانگذارند٬ جز آنکه خداوند … وستد] بیش از اندازه سختگیرند و بخل ورزی ناپسندی دارند؛ و برای سود بیشتر کالا را …… و به هر سو که بخواهد می کشاندت و تو در مقابل نیروی آن، تاب مقاومت نخواهی داشت.

«كرامت نفس » نيز، ارزشى برتر ازمعادلات و محاسبات منفعت گرايانه و مادى دارد. … آگاه باشيد و خود را جز به بهشت نفروشيد»: «انه ليس لانفسكم … نخواه، تا عزيز بمانى.

«کرامت نفس» نیز، ارزشی برتر از معادلات و محاسبات منفعت گرایانه و مادی دارد. … صاحبان «عزت نفس»، هرگز آبروی خود را به کف نانی نمی فروشند و به خاطر «مناعت طبع»، … خویش را در مقابل ضربه های خردکننده فسادها و تباهیها حفظ کند و این جز در سایه «خودشناسی» و … چرا که تو هرگز از آنچه که از «خویش» می دهی، چیزی عوض نخواهی یافت.

جز آستانهٔ فضلت که مقصد اممست. کجاست در … بیش از آن کن حساب خود که تو را … دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست ….. نخواهی کز بزرگان جور بینی.

حال آنكه در زندگى خود به مال و جاه و مقام وابسته‌اند و محبت و علاقۀ مفرط به امور دنيوى در اعماق …. این خصیصه، او را به سوی جلب منفعت شخصی و نیز دفع ضرر، سوق می‌دهد. …. سر و از طرف راست و از طرف چپ آنها، به سراغشان می‌روم و بیشتر آنها را شکرگزار نخواهی یافت. …. در حالی که جز زیانکاران، خود را از مکر خدا ایمن نمی‌دانند.

… شباهت را دانستي، آنگاه که ديگرفرصتي براي آزمودن دوباره‌ي خود نخواهي داشت و اگر نيز … اکنون نيک درک کرده‌اي که حتي اگر قهرمان باشي و داعيه ي نجات خلقي را با خود … جبر از مقام خود فرود آيي و منفعت طلبان سود جوي به خواري بگمارندت، هزاران بار از … اعتقاد را به تو داشته‌اند و اين نيست جز اينکه تو با فرود آمدنت رفيعترين روياها و …

چنانچه به خورشید نگاه کنی ، سایه ای نخواهی یافت . … زیرا دنیا جز خود ما و جز آنچه در خود می بینیم و از خود می فهمیم چیز دیگری است!!! …… سخنی که سودی در آن نیست نگفتن بهتر ، چه سخن بی سود در مثل مانند، آتشی است که دودش بسیار …

خدایا تو شاهدی آنان که همه چیز دارند جز تو به ما که هیچ نداریم جز تو می خندند ! … چون زمانش فرارسد هرگز در وقوعش تاخیر نخواهی کرد همان وعده ها که سالهاست انتظارش را ….. میدهم که تربیتمان کنی آنگونه که خود میدانی ،هر چند خوشایند نفس سرکش منفعت طلب …

استاد شهید مطهری در نقد منفعت عمومی که در غیردوستی ریشه دارد، می‏گوید: اوّلاً دایرة … به دیگران محبّت بورز و خیانت‏نکن، و هیچ غرض و غایتی هم جز خود عمل ندارد. …. هر کمال [یا فضیلتی] خواه‏نخواه نوعی لذّت را به دنبال خود می‏آورد (مطهری، 1375: ص 78).

سنگ شکن های غول پیکری که با ماشین های کوه خوار و زمین خوار خود هر روز و هر لحظه … به منفعت تکه تکه کرده و از آن به جزء بیابانی برهوت برجای نگذاشته اند. …. سنگ شکن های کوهی بر بدنه درختان و مزارع، چیز دیگری بر جای نخواه ماند.

آن وقت میفهمی که هیچ چیزی جز صداقت و اخلاص به کارت نمیآید! … “خود” اصلی مراقبت کنی هم رضایت “خدا” را تحصیل کرده ای و هم بیشترین منفعت را برای جامعه داشته ای …

… امروز گفتمان «می خواهی بخواه نمی‌خواهی نخواه» در تکثر رسانه‌ها چیزی جز خود … منفعت تجاری دارند و اکثر آن‌ها دیپلم هستند و از رسوایی و ازدواج دوم خود …

اگر این آفتاب – که چندین منفعت می دهد به وسایط – اگر نزدیکتر آید، هیچ منفعت ندهد، … و فراخنای هستی را از ماه تا ماهی پیموده است، همه روی در این حقیقت دارد که جز حق هیچ نیست: … چون الف از خود چه دارد؟ …. ای موسی، هرگز مرا نخواهی دید، لیکن در کوه بنگر:.

و هر کس از خدا پیروی کند ، بهشت و رضای او را از آن خود می سازد. ….. شدی ، زیاد اصرار نکن و حاجت خود را جز در جای مناسبِ درخواست ، از او نخواه، و آن، هنگام خشنودی و خوش حالی است. … در جلب منفعت، بسیار را اندک، و در زیان دیدن ، کوچک را بزرگ بشمار» .

کلمه: میرحسین موسوی بر این باور است که چاره ای جز صبر و استقامت در راه احقاق حق … چه بسیار که خود فروشی و اعتیاد، خانمانشان را برباد داده است. … که تعیین کننده سرنوشت این ملت، نه بازیگران منفعت جوی سیاست ورزی رسمی، که ظهور ….. تو میر محبوب ما ، این نوشتار را نخواهی خواند اما امیدواریم به زودی صدای دلنشین …

وگر دل نخواهی که باشد نژند. نخواهی که دایم بوی … که خود این مطلب که مر مرا با دیگران کار نیست نشانه تشیع فردوسی و همان مسئله تقیه می باشد. ☹ … آیا شما در این شعر جز عشق و محبت وی به خاندان نبوت و اهل بیت ایشان چیز دیگری میبینید؟ ما برای …… شاید شما بگویید که از روی منفعت طلبی شخصی یا قومی بوده است. ام همان نیز …

دنیای بی وفا برادر انسان از گذشته خود درس عبرت به آینده می گیرد. ….. خود میدانن نه به نفع ملت استن نه به نفع دولت به جز جیب شخصی خود بس …. همیشه این ملت وسیله ای بوده که رهبران فاسد و منفعت جو در بستر همین جامعه رشد بکند. …. بزند اشرف عنی ریس جمهور است تا اعلان نتایج نهایی بخواهی یا نخواهی مطمین باشید.

در امتداد جاده ی منتهی به او می ایستی و عیار دوستی خود را محک می زنی تا پاسخ مناسبی … ضیافت عجیبی است و بس پر منفعت. … مصمم می شوی شهروند شهر او باشی و با خود عهد می بندی جز اطاعت، همراه نبری و از خوان … کویر ترک خورده دلت را می سپاری به ابرهای اجابتش و شک نداری که از باران انابت، بی نصیب نخواهی ماند.

برچسب‌ها:, , , ,